Blog
W przypadku, gdy przynajmniej jednemu z małżonków zależy na tym, aby uzyskać rozwód, w pierwszej kolejności należy ustalić czy wystąpiły ustawowe przesłanki pozwalające na rozwiązanie małżeństwa.
Kwestię tę w podstawowym zakresie reguluje ustawa – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (zwany w skrócie: KRO). Tekst tej ustawy jest dostępny na stronie internetowej Sejmu RP (link do strony, na której opublikowany jest tekst ustawy). Podstawowym przepisem w przypadku rozwodu jest art. 56 KRO. Istotne jest, że rozwiązanie małżeństwa następuje w drodze wyroku Sądu. Nie jest więc możliwe, aby rozwód nastąpił z pominięciem drogi sądowej. Sąd w tego typu sprawach bada czy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Powyższe oznacza, że między małżonkami ustały wszelkie łączące ich dotychczas więzi (m.in. psychiczna, fizyczna, gospodarcza).
Kolejną kwestią jest ustalenie czy w sprawie rozwodowej zachodzi konieczność orzekania o winie. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do tego, że nie chcą, aby w ich sprawie Sąd orzekał o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, to Sąd zgodnie z art. 57 §2 KRO zaniecha orzekania o winie. Natomiast jeżeli co najmniej jeden małżonek chce, aby Sąd orzekał o winie, to orzeczenie Sądu, zgodnie z art. 57 §1 KRO będzie zawierało rozstrzygnięcie co do winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Postępowanie o rozwód jest inicjowane poprzez złożenie pozwu rozwodowego przez jednego z małżonków. W naszej ocenie dobrą praktyką jest, aby przed złożeniem pozwu Klient skonsultował się z radcą prawnym lub adwokatem. Prawidłowo skonstruowany pozew przyspiesza postępowanie, a tym samym szybciej może nastąpić wydanie wyroku przez Sąd. W pozwie o rozwód powinny być zawarte wszystkie żądania i wnioski dowodowe. Zakres postępowania dowodowego uzależniony jest od tego, jak bardzo strony są skonfliktowane. W przypadku, gdy zachodzi konieczność orzekania o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, należy spodziewać się złożonego postępowania dowodowego. Podkreślić należy, że spór co do winy spowoduje wydłużenie się postępowania.
Nie budzi wątpliwości, że rozwód rozwiązuje małżeństwo. Jednakże ma on dalej idące skutki. Jest to szczególnie istotne, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. W tej sytuacji wyrok rozwodowy będzie zawierał rozstrzygnięcie m.in. o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem, jak i o alimentach na jego rzecz. Wyrok rozwodowy może zawierać dodatkowe rozstrzygnięcia m.in. o kwestii alimentów na rzecz jednego z małżonków, wspólnym mieszkaniu małżonków. Z uwagi na te skutki prawne zalecane jest, aby konsultować się z radcą prawnym lub adwokatem. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla Klienta jest zlecenie prowadzenia całości sprawy radcy prawnemu lub adwokatowi.
Zakres postępowania dowodowego w sprawie rozwodowej uzależniony jest m.in. od nasilenia skonfliktowania małżonków. Wskazujemy, że coraz częściej strony w sprawie o rozwód wnoszą o przeprowadzenie dowodu z nagrań dźwięku, video, wydruków wiadomości e-mail i z portali społecznościowych, jak i z zeznań świadków oraz zdjęć. Postępujący rozwój techniki ułatwia utrwalanie zachowań małżonka. Spotykamy się z tym, że niejednokrotnie Klienci w tego typu sprawach dysponują szeregiem zdjęć wykonanych telefonem komórkowym, czy wydrukiem wiadomości SMS/MMS oraz z portali społecznościowych. Zalecamy, aby skonsultować wnioski dowodowe z radcą prawnym lub adwokatem.
Nasza Kancelaria zajmuje się m.in. sprawami o rozwód, o separację, o podział majątku wspólnego byłych małżonków, co zawarliśmy w podstronie Zakres usług.
Zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą Kancelarią. Dane kontaktowe zamieściliśmy w podstronie Kontakt.
Zespół Kancelarii
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO BARTOSZ PIECHOCKI
Radca prawny, pomoc prawna, kancelaria, Słupsk, doradztwo, radcy prawni, pełnomocnictwo, obrona prawna, konsultacje prawnicze, kancelarie Słupsk, sprawy cywilne, prawo rodzinne, prawo pracy, doradca prawny, pełnomocnik prawny, sporządzanie umów, konsultacje prawne
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO BARTOSZ PIECHOCKI
ul. Szarych Szeregów 13A lok. 1, 76-200 Słupsk
adres do korespondencji: ul. Generała W. Andersa 5 lok. 11, 76-200 Słupsk
Kancelaria czynna od poniedziałku do piątku
od godziny 9:00 do godziny 16:00
NIP: 596-166-23-25
REGON: 36-52-98-755
Szczegółowe informacje na temat ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.